Přípravy osvojitelů a pěstounů
Z historie příprav
Program příprav vznikl v roce 2000 na výzvu Ministerstva práce a sociálních věcí, autory byli PhDr. Miloslav Kotek, PhDr. Eva Rotreklová.
Program byl dále rozvíjen ve spolupráci 5 lektorů – Mgr. Veronika Hofrová, psycholožka, PhDr. Svatoslava Kalábová, psycholožka, PhDr. Miloslav Kotek, psycholog, MUDr. Jana Lásková, pediatr, PhDr. Eva Rotreklová, socioložka.
Program byl publikován jako „Metodické poznámky pro lektory příprav pěstounů a osvojitelů“, (Trialog, Brno, červen 2003).
Současnost
V současné době realizujeme přípravy pro Jihomoravský kraj a další kraje dle zakázek po dobu 5 let, tj. 2021 – 2025.
Cíl příprav
Cílem příprav žadatelů o osvojení nebo pěstounskou péči k přijetí dítěte do rodiny je zejména seznámení žadatelů se situací a potřebami dětí v náhradní rodinné péči a se všemi specifiky přístupu k těmto dětem. Umožnit žadatelům utvářet si konkrétní představu o budoucím fungování jejich rodiny v souvislosti s příchodem „nevlastního“ dítěte, ale i získat kvalifikované informace o žadatelích, jejich chování a prožívání a vyhodnotit je ve vztahu k možnému přijetí tohoto dítěte.
Naše organizace vykonává přípravy žadatelů o náhradní rodinnou péči na základě podmínek zadavatele (Krajský úřad Jihomoravského kraje) a řídí se jeho pokyny, co se týká počtu hodin jednotlivých druhů NRP a jejich nezletilých dětí, které žijí s nimi ve společné domácnosti.
Tematické okruhy programů přípravy
- Přípravy probíhají ve formě vzdělávacího programu a témata jsou volena s ohledem na potřeby žadatelů tak, aby pro ně byla přínosem.
- Týmová spolupráce
- Psychické potřeby dětí
- Naplňování vývojových potřeb
- Citová vazba
- Bezpečné vztahy
- Podpora vztahů mezi dětmi a jejich rodinami
- Terapeutické rodičovství
- Ztráta
- Podpora vztahu s biologickou rodinou
- Identita přijatého dítěte
- Výchova
- Zdravotní hlediska náhradní rodinné péče.
Organizační zajištění, doba a místo konání příprav
Pracovníci zadavatele sestaví skupiny složené z budoucích osvojitelů, pěstounů a pěstounů na přechodnou dobu.
Ve skupině je optimálně 10 manželských párů (tj. 20 osob).
Podle tohoto seznamu Trialog pozve účastníky na konkrétní termíny a místo konání příprav a seznámí je s lektorským týmem.
Doba trvání příprav – obvykle 2 měsíce, záleží na sestavě skupiny. Lze stihnout i rychleji, ale pro lepší „zažití“ programu u účastníků se nejlépe osvědčují 2 měsíce.
Místo konání příprav – skupinové jednodenní setkání příprav a „panel“ probíhají v příjemném prostředí Trialogu (Čichnova 23a, Brno-Komín). Individuální pak při návštěvách u žadatelů v místě jejich bydliště.
Časový rozvrh a rozsah výukových dnů příprav
Je třeba rozlišit přípravu:
a/ osvojitelů,
b/ pěstounů,
c/ pěstounů na přechodnou dobu
V současné době u nás probíhají přípravy v rozsahu 8 hodin/1 den ( 9,00 hod – 17,00 hod). Snažíme se o sestavení skupiny adoptivních žadatelů a klasických pěstounů a pak samostatně skupinu pěstounů na přechodnou dobu, protože ti mají svá specifika. Někdy to však rozdělit nejde a jsou všechny 3 druhy NRP spojeny dohromady.
Pak je modul příprav rozdělen na 3. stupně:
1. první stupeň = základní modul je určen především pro osvojitele
– zahrnuje celkem 48 hodin, tj. 6 jednodenních setkání
– absolvují ho všichni žadatelé současně (tj. osvojitelé + pěstouni + pěstouni na přechodnou dobu)
– po absolvování osvojitelé končí
2. druhý stupeň navazuje a je určen pro pěstouny a pěstouny na přechodnou dobu
– přidává se 1 jednodenní setkání (tj. celkem 55 hodin),
– po absolvování pěstouni končí
3. třetí stupeň je určen jen pro pěstouny na přechodnou dobu
– přidávají se 3 jednodenní setkání (tj. celkem 75 hodin).
Osvojitelé (48 h) /_____ 48 hod ________________/
Pěstouni (55 h) /________________________________/__ +7 hod ____/
Pěst.na přech. (75 h) /_______________________________ /________________ /__________+7+20hod __________/
Pro všechny skupiny je pak na závěr poslední setkání, tzv. PANEL, v rozsahu 9 vyučovacích hodin, převážně konané o víkendu a do doby příprav se započítávají i návštěvy lektorů u žadatelů doma.
Jednodenní setkání (kterýkoliv pracovní den) jsou především vzdělávacího charakteru, pracuje se hodně interaktivně s využíváním skupinové dynamiky. Osvědčuje se účast některého z pracovníků odborného pracoviště, kam by mohly osvojitelské a pěstounské rodiny docházet v případě obtíží i po svěření dítěte.
Víkendové setkání (převážně v sobotu) tzv. „Panel“. Je to den, kdy žadatelé dopoledne, společně s lektory, zhodnotí průběh příprav. Na odpolední blog mohou pozvat svoje rodinné příslušníky a zároveň jsou pozvaní pracovníci OSPOD žadatelů, které mají v přípravách. Na základě složení skupiny žadatelů koordinátor příprav pozve hosty z řad již zkušených pěstounů, adoptivních rodičů nebo pěstounů na přechodnou dobu, aby předali svoje zkušenosti z NRP v praxi.
Příprava dětí žadatelů o NRP
V rámci příprav probíhá návštěva lektorů u žadatelů v bydlišti, kde proběhne zároveň i individuální příprava dětí (cca 2 hodiny), které žijí se žadateli ve společné domácnosti a nejsou zletilé. Skupinová příprava dětí proběhne pak v den panelu (cca 3 hodiny). Metody přípravy dětí jsou rozdílné především v závislosti na věku. Jsou využívány techniky: rozhovor, hry, výtvarné techniky, tematické pohádky, filmy apod. V průběhu příprav je zjišťován jejich pohled a připravenost na příchod nového člena do rodiny, jsou jim poskytovány základní informace a jsou prodiskutovány jejich případné obavy a nejasnosti.
Účast na všech setkáních je doložena podpisem účastníků na prezenční listině, která je přiložena k závěrečnému doporučení, týkajícího se jednotlivých žadatelů.
Podrobné informace lze získat osobně nebo telefonicky u Ing. Hany Jurajdové, Ph.D. (Tel. 723 570 151).